Vítám Vás u dalšího videa v rámci našeho projektu Life for Spectrum. V minulém videu jsme se věnovali symptomům autismu. Jak můžete autismus u svého dítěte rozpoznat a čeho byste si měli u vašeho dítěte všímat?
V dnešním videu by jsem ráda volně navázala na téma minulé a chtěla bych se dnes zastavit u takové velké kapitoly a zároveň obrovsky důležité kapitoly. A to je raná intervence.
Raná intervence znamená, že pokud u vašeho dítěte začnete pozorovat jisté příznaky autismu, tak s ním začnete co nejdříve pracovat. Už v současné době jsou výzkumy na to, které prokázaly, že pokud s dětmi s podezřením na autismus nebo s autismem začneme pracovat co nejdříve, tak ty výsledky jsou potom co nejlepší. Dítě je co nejvíce soběstačné do budoucna a všechny ty symptomy autismu se postupně redukují.
Pokud si začnete u vašeho dítěte všímat, že se tam jisté symptomy objevují, tak je určitě vhodné, abyste toto konzultovali se svým pediatrem, abyste za ním zašli, abyste s ním sdíleli vaše pocity a řekli jste mu, čeho jste si během pozorování vašeho dítěte všimli. Pediatr už by vás potom měl odkázat na další případnou odbornou pomoc.
Pakliže se s vámi shodne v tom, že skutečně je tam nějaký nestandardní vývoj v životě vašeho dítěte. Bohužel jsem se během své praxe už setkala i s tím, že ne vždy pediatr byl ochoten naslouchat potřebám a pocitům rodiče.
Takže chci jen vyzdvihnout to, že je toto možné, že se toto může stát, že se pediatrovi svěříte, ale ne vždy může následovat právě ty vaše potřeby. Může se samozřejmě stát i to, že vy jako rodiče vaše děti extrémně pozorujete a můžete potom přijít za pediatrem a sdílíte s ním vaše pozorování a vaše závěry a pediatr vás tzv. vyvede z omylu, že se nic neděje. A bohužel jsem se ale opravdu několikrát setkala i s tím, že pediatr nad tím mávnul rukou a potom skutečně došlo k tomu, že se tam autistické prvky objevovaly a dítě potom autismus mělo. Takže chci jenom říct to, abyste se nenechali pediatrem na první dobu na první dobrou odbýt a skutečně s ním férově konzultovali nad vaším dítětem.
Raná intervence je v současné době široce využívaný nástroj. A skutečně, pokud začnete s vaším dítětem pracovat, když je mu rok a půl nebo dva roky, tak je to daleko více efektivní, než když s ním začnete pracovat v pěti, v šesti, v sedmi letech. Projevy autismu většinou u dětí můžeme pozorovat právě kolem prvního nebo druhého roku dítěte a do tří let věku dítěte už většinou projevy autismu nebo symptomy autismu jsou tam jasně znatelné. Raná intervence je nejefektivnější právě do tří let věku dítěte. Takže pokud skutečně si všimnete, že vaše dítě má jisté projevy autismu, tak určitě na nic nečekejte. Nečekejte na to, že jste si třeba jenom špatně všimnul něčeho, nebo že z toho dítě tzv. vyroste a že že to bude všecko dobré. Ale začněte to opravdu řešit v tom prvopočátku, kdy si opakovaně budete všímat toho, že se něco děje. Pro dnešek je to takto všecko a já vás moc zdravím a budu se těšit na další video.
Mějte se krásně, na shledanou.